Şubat 13, 2018 0

Bitcoin’in Düşüşü, Balinaları Sevindirdi

Bitcoin’in Düşüşü, Balinaları Sevindirdi

2017’in Aralık ayının son haftalarında Bitcoin, 20 bin dolar seviyelerinden gerilemeye başlayarak basamak şeklinde düşmeye başladı. Yatırım uzmanlarının sosyal medya hesaplarında “yatırımcılar sabretmeli” açıklamaları yapmalarına rağmen, paniğe kapılan yatırımcılar, ellerindeki Bitcoin’leri ucuzdan sattı ve balinaların karnını doyurdu.

Bitcoin, 2008 yılından bu yana borsalarda kendini göstermeye başladı ancak 2017 yılında haberlerde yer aldığı kadar hiçbir dönem böylesine popüler olmadı. Kasım ayında ciddi yükselişler göstererek 20 bin dolar seviyesine kadar yükselmeyi başaran BTC, Aralık ayının son haftalarında ciddi düşüşler yaşamaya başladı. Ocak ve Şubat ayına gelindiğinde düşüşler devam etti. 05 Şubat 2018 tarihinde rekor bir düşüş yaşayan Bitcoin, 5,900 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu durumda paniğe kapılan yatırımcılar ise ellerindeki Bitcoin’leri “daha fazla zarar etmemek” adına sattılar. Balinalar ise bunu fırsata dönüştürerek ucuzdan toplamaya başladı.

Düşüşler balinaların işine geliyor

Balinalar yani büyük yatırımcılar, bir anlamda borsayı ellerinde tutuyorlar. Zaman zaman elindeki Bitcoinleri satarak veya haber yaptırarak BTC’den korkulması gerektiği yönünde manipülasyon haberleri yapıyorlar. Bu da küçük yatırımcıların korkmasına neden oluyor ki ellerinde yüksek miktarda Bitcoin bulunduran balinalar, zirve fiyattan bir kısmını satıp bekletiyorlar. Bitcoin hakkında manipülasyon haberler çıktıkta küçük yatırımcılar Bitcoin’leri satıyor ve balinalar da ucuzdan alarak hesaplarına birkaç BTC daha ekliyorlar.

Düşüşlerde ne yapılmalı?

Bitcoin veya diğer kripto paralar, borsada işlenen değer kazanan veya kaybeden paralardır. Zaman zaman zirve rakamlara ulaşabilen kripto paralar hakkında karar alınacaksa bu seviyede iken alınması gerek. Mesela Kasım ayının sonuna doğru 20 bin dolar seviyesini yakalayan Bitcoin’i o dönemde az da olsa satıp para bekletmek mantıklı olacaktı. Şuan itibariyle bile henüz 8,000 dolar seviyesinde yani %100 alırken ve satarken kâr edinmiş olacaktı.

Tabi ki yüksek zirvenin neresi olduğunu, düşüşe ne zaman geçebileceğini tahmin edebilmek, uzun bir zamanlı deneyim gerektirir. Fakat buna karşın sosyal medya hesaplarında uzman yatırımcıların tavsiyelerini dinlemek de bu konuda yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Kripto para haberleri.