Şubat 3, 2018 0

Kripto Para Borsasında En Çok Yapılan Hatalar

Kripto Para Borsasında En Çok Yapılan Hatalar

Kripto para piyasası, özellikle 2017’nin son çeyreğinde herkesçe dikkate alınmaya başladı ve her yaştan kişi bir şekilde bu piyasadan payını almak istedi. Ancak kripto paralarla ilgili yapılan bazı hatalar maalesef, yatırımcıları ters köşe etti.

Kripto para piyasasında genel olarak yapılan hatalar şunlar;

  • Sabırsızlık

Sabır, her işte olduğu gibi borsa da olmazsa olmazdır. Bitcoin veya diğer kripto paralarda al-sat yapan kişiler, (acemi yatırımcılar) genellikle piyasada düşüş yaşandığında paniğe kapılırlar ve paralarını çekmek isterler. Bu da sermayelerinin ellerinden uçup gitmesine neden olmaktadır.

Sabırsızlık

  • Duygusal davranmak

Her ticarette olduğu gibi kripto para ticaretinde de duygusal davranmamak gerek. Yatırımcıların en büyük hatalarından biri de duygusal davranışlardır. Örneğin Bitcoin al-sat yapan bir kişi, belirlediği bir orana geldiğinde alım satım işlemini yapmaktan kaçınıyor. Alım yaparken “biraz daha düşer” mantığı ile hareket ederken satış işlemi gerçekleştirirken de “biraz daha yükselecek” algısına kapılır ve elindekini bir türlü ne satar ne de alır. Bu da yine yatırımcı için doğru olmayan bir davranıştır.

duygusallık

  • Plansız davranmak

Bitcoin ve altcoinler, her ne kadar dolar, Euro veya altın gibi düşünülse de hareketli bir piyasa olduğunu unutmamak gerek ve buna göre davranarak planlı bir şekilde hareket etmek gerekiyor. Haftalık alım veya belli orana geldiğinde satış emrini vermeyi ihmal etmemek gerekiyor. Genellikle parasını kaybedenlerin yaptığı en büyük yanlış da budur.

Plansız davranmak

  • Borç para kullanmak

Bitcoin ve diğer altcoin borsalarının bir anda sıfır bir anda 1000 olacağını akıldan çıkartmama gerek. Bu şekilde davranan bir kişi, yatırımını elindeki para ile yapar. Ancak kısa sürede zengin olma hayali kuranlar ise sağdan soldan borç ettikleri paralarla işin içine girmek isterler ki bu da beklemedikleri bir durum ile karşılaştıklarında kazanç elde edeyim derken daha da borçlanmalarına neden olur.

Borç para kullanmak

  • Kısa sürede zengin olma hayali

Borsa, hangi alanda olursa olsun anlık kazanç beklentisine girilmemesi gereken bir yerdir. Kısa sürede büyük paralar kazanılmıyor değil, ancak bu sürekli olacak diye bir kural da yok. Bu nedenle anlık düşüşler veya uzun vadeli düşüşlerin olmasını normal karşılamak gerekiyor.

Kısa sürede zengin olma hayali

  • Hızlı karar verme

İstikrarlı bir yatırımcı, parasını erkenden elinden çıkartmayan yatırımcıdır. 2017 yılının son çeyreğinde büyük artışların görüldüğü Bitcoin ve altcoin piyasasında da durum bundan farksız olmadı. Panik yapan yatırımcılar erken pozisyonda işlem yaptılar. “Battık,” “bittik”, “eridik” gibi kulağa gelen haberlere aldırış etmek kripto para piyasasında zarardan başka bir şey getirmez.

Hızlı karar verme

  • Gereksiz risk almak

Bu madde, tüm maddeleri kapsayacak zenginliktedir. Borç para ile işe girmek, elindeki bütün parayı kripto para piyasasına yatırmak veya gereğinden fazla alım-satım işlemi yapmak da yine yatırımcıların yaptıkları en büyük hatalardan biridir.

Gereksiz risk almak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Kripto para haberleri.