Şubat 6, 2018 0

Kripto Paralarda Çin Etkisi

Kripto Paralarda Çin Etkisi

Dün geceden itibaren düşmeye devam eden Bitcoin, 6,000 dolar seviyelerine geriledi. Bunun nedeni ise Çin’in aldığı karar.

Çin’in merkez bankası, Çinli yatırımcıların ICO’lara ve dijital paralara aşırı eğilim göstermelerine karşın yeni tedbirler ve sıkı önlemler alacağını söyledi. Nedeni ise bu paraların çok risk barındırması olarak gösteriliyor.

Çin Halk Bankası’na (PBOC) göre denizaşırı ICO platformları illegal satış, yanlış bilgi, sahtekarlık ve saadet zinciri oluşturduğu için bunun önüne geçmenin şart olduğunu savunuyor.

Daha önce Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “ICO, özünde resmi olmayan ve yasa dışı olan bir para toplama yoludur ve ICO’ların finansal dolandırıcılık ve saadet zinciri gibi yasa dışı eylemlerle bağlantıları olduklarından şüphelenilmektedir” denmişti.

2017 Eylül ayında Çinli otoriterlere İCO’ları yasaklamışlar ve ülkede yer alan tüm borsa sitelerini kapatmıştı. Bunun nedeni ise piyasadaki spekülasyon ve yaşanan dolandırıcılık olarak gösterilmişti.

Gözler G20 Zirvesinde

6 Şubat (bugün) Arjantin’de düzenlenecek olan G20 zirvesinde kripto paraların masaya yatırılması bekleniyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kripto paraların finans piyasasının istikrarına karşı bir tehdit oluşturduklarına inanmadığını ancak bu gibi paraların para aklama ve diğer yasa dışı eylemlerde kullanılıyor olmalarından endişelendiğini söyledi.

ABD Hazinesi de 6 Şubat’ta kısmen önemli diyebileceğimiz bir oturum düzenliyor olacak. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) dijital para birimleri üzerinde ne gibi bir rol oynayacaklarına dair yapılacak bu “açık oturuma”, SEC başkanı Jay Clayton ve CFTC başkanı J. Christopher Giancarlo da katılıyor olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2018. Kripto para haberleri.